Socha chebského pohraničníka "NA STRÁŽI MÍRU" opět stojí na důstojném místě...

10.07.2016 11:26

 

S krásnými pocity vyslovuji to slůvko "PŘÁTELSTVÍ.."

Byl to opět jeden z nádherných a vydařených dnů...

SOBOTA 9.ČERVENCE 2016

Vše začalo na návsi  jedné z nejúspěšnějších českých pohraničních obcí v Dolním Žandově na Chebsku pod jedinečným vedním starostky Ing. Elišky Stránské (vítěz soutěže Vesnice Karlovarského kraje roku 2014), kde se v tento slunný den sešli přátelé - členové místních organizací Klubu českého pohraničí a jeho pohraničních sekcí a příznivců z kraje Karlovy Vary a z dalších koutů naší krásné země české, aby se společně vydali do nedaleké obce Paliče k pomníčku strážmistra pohraničního útvaru Sboru národní bezpečnosti Jaroslava Kysilky. Ten byl 21.dubna 1949 zákeřně postřelen dvěma agenty ze Západu při jejich kontrole a následně zemřel....

  

Zahájení slavnostního aktu započalo hned po příjezdu předsedy Národní rady KČP plk. PS v.v. RSDr. Milana Richtera, CSc. zazněním Československé státní hymny od přítomné hudební skupiny. Předseda MO KČP v Dolním Žandově Jakub Gašparik přivítáním všech účastníků zahájil a následně předal slovo plk. Dr. Milanu Richterovi, který ve svém vystoupení vysoce ocenil především vlasteneckou věrnost všech členů KČP, pohraničníků zejména. Připomněl, že kromě Jaroslava Kysilky jsou podél státní hranice desídky dalších pomníčků padlých bývalých ochránců československé hranice a je právě na nás, aby se v dnešní rozporuplné době na tyto hrdiny nezapomínalo. "Právě proto se dnes zde scházíme a uctíváme u příležitosti 65. výročí přijetí Zákona o OSH naše skutečné hrdiny ze státní  hranice...".

V následném vystoupení chebského místostarosty Ing. Pavla Hojdy byla připomenuta mimo jiné také nevraživot až nepřátelské postoje vůči členům KČP ze strany bývalých popřevratových zastupitelstev, což se za současného vedení města výrazně změnilo. Dokladem toho je např. aktivní podíl města Cheb na iniciativě místních organizací KČP, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a Českého svazu žen při odhalení památníku Obětem fašismu v Chebu v roce 2015 a oficielním přijetí delegací KČP na chebské radnici v loňském i v letošním roce. Náročná bývalá služba při OSH si nesporně zaslouží úctu a nikoliv dehonestaci, jaké jsme byli a jsme svědky v dnešní době, kdy bývalá vedení chebské radnice nechala postavit zhoubný paskvil  údajným "Obětem padlým na SH" v prostoru Svatého Kříže u Chebu.

Po položení květin k pomníku pohraničníka Jaroslava Kysilky se všichni účastníci přesunuly na vrchol hory Dyleň (asi 7 km jízdy vozidly), kde byla připravena žandovskými a plánskými členy KČP další část programu. Ta byla připravena na 14 hodinu a do té doby bylo všem účastníkům i náhodným turistům z ČR a SRN poskytnuto dobré občerstvení a příjemná produkce hudební skupiny HÁJENKA. S její mikrofonem nám všem zazpívala i nejstarší členska MO KČP z Plánské organizace Bohunka Švarcbeková svou oblíbenou píseň MY JSME HOŠI HRANIČÁŘI. Sklidila za to zasloužený potlesk. Bylo také dost času vylézt po schodech na ochoz věže s televizními, radiovými a telefonními anténami pro přenos signálů.

 

Celý areál bývalého vojenského zařízení po společenských změnách v r. 1989 získal do vlastnictví bývalý odborný radiový specialista bývalého vojenského pluku Ernsta Thelmanna v Chebu pplk. v.v. Ing. Antonín Hofmann. Ten po opakovaných intervencích nakonec získal do dlouhodobého pronájmu sochu „Na stráži míru“ akademického sochaře Jana Hány, jejíž první slavnostní odhalení proběhlo při oslavě Dne Pohraniční stráže, v neděli 17. července 1955.

Tato překrásná socha pohraničníka se psem byla po převratu v listopadu 1989 následně nastoupivší mocenskou garniturou odstraněna z parku Klementa Gottwalda v Chebu, aby byla přesunuta před bývalý klub PS 5.bPS a krátce poté do areálu bývalé roty PS Mýtina. Zde byla odsunuta několik let, aby nakonec skončila za zdí chebského Františkánského kláštera bez možnosti přístupu veřejnosti. Zde po mnoho let zarůstala plevelem společně se sochami Lenina a Fučíka.

A byl to právě zakladatel a prezident chebského rádia Egrensis Antonín Hofmann, který ve spolupráci se žandovskými členy KČP zabezpečili transport této sochy na horu Dyleň a připravili ji k dnešnímu dni k slavnostnímu znovuodhalení. Děkujeme Vám všem, přátelé Toníku a žandovští péesáci, za to, co jste dokázali a připravili opět k důstojnému využití...

Předseda NR KČP  plk. Milan Richter s velkým dojetím připoměl ve svém odhalovacím projevu ohromný význam tohoto aktu nejen pro bývalé ochránce SH a členy KČP, ale pro celou veřejnost, která už odmítá poslouchat ty nekonečné pomluvy a zkreslování významu a úlohy ochránců hranic, zejména Pohraniční stráže. Lidé dnes začínají velmi intenzivně vnímat skutečnost, že chránit svou vlast a její suverenitu nejsou žádná planá slova. To ostatně potvrzovala i výstava ve zde otevřené expozici o ochraně SH, o jejíž přípravu se zasadil především opět Antonín Hofmann ve spolupráci s předsedou MO KČP v Plané kpt. PS Mgr. et. Mgr. Stanislavem Kvasničkou. Vřelé díky patří i Vám, drazí přátelé z Plané.

Společnými silami členů KČP a bývalých pohraničníků a jejich přátel ve spolupráci s pplk. Ing. Antonínem Hofmannem se podařil další společensky významný krok o odhalování zrůdných vlivů na veřejnost současné vládní a mediální moci.

Socha akademického sochaře Jana Hány byla pplk. Ing. Antonínem Hofmannem opět slavnostně odhalena.

Následoval bouřlivý a uznalý potlesk všech přítomných. A bylo jich s jistotou kolem 250 a všichni na svou účast mohou vzpomínat také proto, že obdželi od pořádající MO KČP D. Žandov na památku pamětní plaketu k 65. výr. OSH. Jako poděkování za příkladný přístup majitele rádia Egrensis k historickým faktům a vstřícnost ke KČP byla předána Ing. Antonínu Hofmannovi předsedou NR KČP medaile KČP za obětavou práci a příkladné vlastenectví. Stál jsem po celou dobu vedle Toníka Hofmanna, přátelé, a mohu Vám odpřisáhnout, že náš přítel Antonín Hofmann měl slzy v očích dojetím.

Poslední velitel chebského pohraničního svazku plk. PS v.v. Ing. Václav Vitoň spolu s předsedou MO KČP Dolní Žandov Jakubem Gašparikem a s předsedou NR KČP plk. RSDr. Milanem Richterem, CSc. předali pamětní medaile k 65. výročí přijetí zákona o OSH dalším bývalým pohraničníkům a aktivním členům KČP.

Byl to nádherný den plný úcty a přátelství, den pravdy a vlastenectví.

Všechny přítomné to dojalo...

DĚKUJEME VÁM ZA TO, PŘÁTELÉ ZE ŽANDOVA, Z PLANÉ A TOBĚ, ANTONÍNE HOFMANNE.

S ÚCTOU K VÁM MY VŠICHNI ÚČASTNÍCI TÉTO VÝZNAMNÉ A KRÁSNÉ AKCE.

ZPRÁVA Z HALO NOVIN

 

FOTOSOUBOR ZDE

 

FOTOSOUBOR pplk. PS Jaroslava Mühlbergera ZDE

 

FOTOVIDEO Pavla Duchana ZDE

Text: Jarda Horák

Foto: Pavel Duchan, Jaroslav Mühlberger, Milan Paučo, Zdeněk Sluka, Jiří