V HRANICÍCH a AŠI - NEJZÁPADNĚJŠÍCH ČESKÝCH MĚSTECH JSME VZPOMÍNALI NA SKUTEČNÉ HRDINY 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

15.05.2018 11:14

 

U příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války v Evropě a osvobození Československa uskutečnil KČP Aš dne 8.5.2018 ve 14.00 hodin pietní akci na místním hřbitově v Hranicích u pomníku sovětských válečných zajatců. Položením kytic jsme si uctili památku obětí války.


    Přítomné přivítal předseda KČP Aš, který připomněl válečné hrůzy, desítky miliónů obětí, zničená města a vyvražděné vesnice. Připomněl hrdinství těch, kteří nás osvobozovali od německé okupace. Zdůraznil, že hlavní tíhu bojů za naši svobodu nesla Rudá armáda, která dne 6.10.1944, jako první vstoupila na naše území a při osvobozování naší vlasti zaplatilo svým životem 140 tisíc vojáků.  Zmínil se o osvobození města Hranice dne 18.4.1945 americkou armádou,  bez odporu a ztrát na životech vojáků. Byla zdůrazněna úcta k válečným obětem, nutnost připomínat hrůzy války a důležitost péče o válečné hroby, pomníky a památníky.


     Historické okolnosti kolem života a úmrtí sovětských válečných zajatců v Hranicích nám objasnil přítel Antonín Juříček, který při tom vycházel z informací od přímých pamětníků.
    Na závěr akce v Hranicích bylo pro účastníky připraveno malé občerstvení v místním klubu.


    V tento den se ještě členové našeho klubu zúčastnili pietní akce organizované ašskou organizací KSČM  na hřbitově v Aši u památníku sovětských válečných zajatců. Následující den, 9. května, se  zástupci našeho ašského klubu účastnili oslav "Dne vítězství" na velvyslanectví RF v Praze.
    Hlubokou úctu válečným obětem a úctu, čest, vděk a přátelství našim osvoboditelům.

 

FOTOSOUBOR ZDE        

Za KČP Aš: Milan Paučo

foto: Milan Paučo

grafic. úprava a korekce: JH