Pod Dylení i na Dyleni se vzpomínalo...

23.07.2018 12:58
Ani tentokrát, tedy v sobotu 7.7.2018 nás slunečné počasí neopouštělo, když jsme všichni účastníci po zahajovací přivítací řeči předsedy MO KČP Zdeňka Trešla v Dolním Žandově nasedali do vozidel a přesouvali se do nedaleké obce Palič. Toto místo se stalo u pomníku stržm. Jaroslava Kysilky již tradičně místem pietní vzpomínky na tohoto pohraničníka, který 21. dubna 1949 při kontrole dvou podezřelých mužů přišel zákeřnou střelbou o život.

Po nástupu vlajkonosičů se standardami KČP a německého přátelského pohraničního spolku z Pössecku následovala Československá hymna v provedení hudebníků z "Amátosky". Všichni přítomní byli Jardou Horákem přivítáni a pozdraveni s projevem hluboké úcty ke všem za jejich účast u pomníku, který zároveň přivítal a poděkoval za účast i čtyřem německým přátelům z bývalého pöseckého pohraničního batalionu Pohraničních vojsk Národní lidové armády NDR, právě tak až ze Slovenska dorazivšího bývalého pohraničníka z jedné zdejších bývalých pohraničních rot. V krátkém připomenutí okolností této smutné události z dubna 1949, při níž náš mladý pohraničník přišel o život na hranici, přiblížil Zdeněk Trešl. Pak byli za smutečních hudebních zvuků položeny k pomníku Jaroslava Kysilky kytice zástupci OV KSČ, německou delegací a přirozeně představiteli zúčastněných jednotlivých MO KČP z kraje.

Poté se všichni naši přátelé přesunuli na vrcholek hory Dyleň, kde proběhly další připravené akce sobotního odpoledne - prohlídka autoparku bývalých vozidel PS a VB, hudební a pěvecká produkce muzikantů hudební skupiny Amátovka, prodejní stánky s knihami a upomínkovými předměty, občerstvení a hlavně spousty a spousty vzpomínkových setkání těch, kteří na hranici sloužili a žili. O tomto životě na hranici vhodně doplňovaly informace i v muzeu vystavované předměty, přístroje a fotografie, včetně promítaného filmu. Ani ukázka výcviku psů nechyběla. 

Takže když se k tomu přidalo krásné počasí a nádherný výhled do širokého česko-bavorského okolí, tento den neměl chybu a žádný z účastníků nelitoval své přítomnosti.

S úctou k Vám všem, přátelé, velké díky organizátorům z MO KČP D. Žandova, Chebu a Plané.
 

FOTOSOUBOR ZDE
Text: JH
Foto: JH, Michal Havlíček, Milan Paučo, Jaroslav Mühlberger