KRÁSNOOČKO - JEDINEČNÉ SETKÁNÍ PSOVODŮ VETERÁNŮ PS A SOUČASNÝCH I BÝVALÝCH KYNOLOGŮ
Jako by se tu sobotu 24.3.2018 spojily všechny dobré víly a hodní duchové..
Skutečně jsme si všichni účastníci té báječné akce, kterou do kynologického klubu KRÁSNOOČKO v Chomutově Pepy a Jarušky Prášilových svolali právě oni, připadali téměř jako v pohádce...
Krásné počasí nám poslal Pán shora, čisté a dobrým jídlem a pitím připravené klubové zařízení kynologům v republice známého Krásnoočka a... Hlavně úžasná atmosféra přátelství, vzájemné úcty a všeobecného veselí, kterou každému z celé republiky přijíždějících pozvaných hostů z řad přátel pejsků a odborníků přes kynologii od samého počátku připravil věčně usměvavý a plný humoru náš kolega kpt. v.v. Josef Prášil se svou vynikající chomutovskou kynologickou PARTOU HIC.
Nevěřili byste, přátelé, co všechno se může odehrát v průběhu jednoho dne při jedinečné organizaci setkání osobností, jejichž život byl a je spjat s přítelem člověku nejbližším - s psisky, pejsky...pejsánky.
Zleva Ing. K. Hartl, herec Josef Hajdučík a RSDr. Jaroslav Horák
PŘEKVAPENÍ na PŘEKVAPENÍ nám všem připravil Pepa s Jaruškou, Michalkou a dalšími chomutovskými uznávanými pejskaři z řad chlapů i něžných děvčat.
Již tradičně jsme se tohoto mimořádného pejskařského aktu zúčastnili my z chebského a ašského prostředí členů a příznivců KČP - bývalý velitel Chovné stanice na Novém Žďáru mjr. PS v.v. Ladislav Zvolánek, pplk. PS v.v. RSDr. Jaroslav Horák jako jeden z mnoha psovodů chovné stanice a zároveň psovod Bronyho. Byl to právě Brony, který v roce 1971 představoval hlavního psího hrdinu ve filmu s pohraničnickou tématikou ČERNÝ VLK. Dalším hostem z Chebu byl uznávaný místní kynolog a výcvikář Ing. Jiří Nesládek.
Byli jsme to právě my, kteří jsme na místo setkání přijeli jako jedni z prvních 35ti účastníků. Po vřelém přijetí a přátelských objetích (zejména s milými a usměvavými děvčaty - hospodyňkami a pejskařky, které Pepovi byly silnou pomocnou rukou) do nás začali společně doslova cpát spoustu dobrého PAPU a ... Tak jsme každé sousto (a že jich bylo!) zapíjeli dobrým pitím (nealko i alko...). Přitom jsme slyšeli z úst našeho Pepy "...Jen jezte, KLUCÍÍÍ, abyste nabrali znovu sil pro dnešní den po té vyčerpávající cestě až z Aše...!" A tak to odnášely obložené chlebíčky, báječný gulášek a svíčková, dortíky... NE, přátelé, dost už s jídlem a pitím, protože CO JE MOC... TO JE U KRÁSNOOČKA VŽDY BÁJEČNÉ.
To nejlepší a nejkrásnější překvapení však nastalo, když se mezi postupně přicházejícími přáteli náhle objevil spisovatel o kynologii a výtečný kolega plk. ing. Jiří Rulc a s sebou přivedl... TĚŽKO BYSTE HÁDALI, PŘÁTELÉ..!
Jirka totiž přivezl z Prahy hosty nejváženější - plk. PS Ing. Karla Hartla (94), který byl náčelníkem všech pejskařů PS a svého času uznávaným prezidentem kynologů v ČSSR, zakladatel chovu československého ovčáka. A téměř jsme přestali dýchat, když jsme vedle našeho Karla Hartla viděli stát herce a režiséra Josefa Hajdučíka. Pepa Hajdučík (88) totiž ve filmu Černý vlk hrál hlavního hrdinu pohraničníka Štencla, který sloužil s fenkou Lízou (ve filmu) a ta se ve velké psí lásce zamilovala přes "dráty" a státní hranici do Černého vlka a... To by ale bylo na dlouhé povídání. Lépe je si film pustit.
Srdečné vítání, opět přátelská objetí, s trochou překvapení ze strany Pepy Hajdučíka, kdo že ho tu všechno vítá a objímá... Nejdojemnější, až slzy do očí vhánějící bylo, když před sebou stáli Jarda Horák (67) a Pepa Hajdučík, kterému Pepa Prášilů představoval bývalého psovoda Černého vlka Jardu (tenkrát mu bylo 20 let a Pepovi Hajdučíkovi 41). "Jardo, to jsi tý.." spustil Pepa Hajdučík a pokračoval "...Vdyť já toho Bronyho měl tak rád, vlastně
jsme ho všichni měli rádi i s tou jeho Lízou a se štěňaty...".
Přátelé, nyní si všichni, kteří čtete tento příspěvek, můžete představovat skutečně jen to nejkrásnější, co se mohlo dál odvíjet při tomto nádherné setkání přátel po mnoha a mnoha letech. Karel Hartl, jako hlavní poradce filmu přes natáčení záběrů se psy (mj. Černí vlci byli používáni ve filmu hned 3! Bronyho starší bratr ISO a táta těchto obou synů CIGO - každý se hodil pro různé záběry), Josef Hajdučík jako představitel psovoda Lízy a její štěňat a Jarda Horák, benjamínek mezi kmety, tehdy skutečný psovod Černého vlka, který pomohl režiséru filmu Černému připravit pro Františka Peterku (FRANĚK - lesník a drsňák ve filmu) nejdramatičtější záběr ve filmu s Bronym tak, aby Brony - Černý vlk mohl být přímo Františkem Peterkou zvednut za tváře vlka ze země do vzduchu, zatočit s ním kolem a odkopnout ho... Ano, podařilo se bez filmových triků a bez úrazu! Všichni jsme najednou měli na co vzpomínat.
Skutečné vzpomínání na Černého vlka zahájil pak uprostřed pozorného přítomného posluchačstva (asi 30 účastníků setkání) spisovatel Jirka Rulc, který mezi svými četnými literárními díly o čsl. kynologii popsal mj. i vzpomínání Ladislava Zvolánka na chovnou stanici služ. psů na Novém Žďáru u Aše, odkud Brony - Černý vlk i fenka Líza se štěňaty (jen první měsíc natáčení, potom museli být vyměněny mladšími, protože rychle odrůstali, což filmu nevyhovovalo) pocházeli. Ve video-projekci přiblížil Ing. Rulc řadu záběrů ze života Bronyho na chovné stanici i následně z natáčení filmu. Svými živými vzpomínkami souběžně doplňovali jak herec Hajdučík, tak Ing. Hartl a samozřejmě Jarda Horák, kterému se natáčení filmu stalo osudným na celý život, neboť se rozhodl po rozhovoru s Karlem Harlem zůstat u Pohraniční stráže jako voják z povolání, ačkoliv měl již jen 2 měsíce do konce vojenské základní služby. (https://cernyvlk-brony.webnode.cz/ )
Mezi další velmi milá překvapení následně patřilo předávání darů a dárečků, které za vzorné připravenosti předával každému z 35ti přítomných účastníků Josef Prášil, jako jeden z 10ti přítomných přímých služebníků na chovné stanici v Novém Žďáru, uznávané v 70.-80.letech za nejlepší v Československu v chovu sl. psů. Všem ženám byly předány kytičky v květináčích. Vrchní organizátor a bavič zároveň Pepa Prášil pak předal mimořádně krásné a cenné dary a vzpomínkové předměty, z kterých měli všichni až dojemnou radost. Dárkové balíčky plné dobrot, zlatou nití vyšívané vesty, kšiltové čepice a s krásným psím symbolem zdobené hodinky na řetízku obdrželi všichni hlavní hosté, všichni bývalí "chovňáci" a další přátelé převzali hodinky a další hodnotné dárky od majitele chovatelské stanice KRÁSNOOČKO jako poděkování a výraz uznání za mnohaleté přátelství spolupráci v oblasti kynologie.
Jarda Horák následně poděkoval jménem všech Pepovi za jedinečnou akci připravenou chomutovskými přáteli a u příležitosti jeho letošních 60. narozenin předal Josefu Prášilovi vlastnoručně vyhotovenou koláž "KRÁSNOOČKO" a pro vzpomínku na natáčení Černého vlka předal také druhý obraz s koláží. Následně předal vzpomínkové vlaječky a pamětní listy všem přítomným a bývalým ochráncům hranic předal samolepky "VETERÁNA PS".
Když se vše rozdalo, společně jsme se vyfotili a opět jsme se dali do konzumace dobrot, krásný symbolický dort se nám nechtělo ani krájet, ale pak přeci jenom chutnal. Besedovalo se a vzpomínalo a ...
Byl to, prostě, krásný den, na který se celý život bude vzpomínat.
PEPO, JARKO, MICHALKO a celá chomutovská dobrá parto, DĚKUJEME VÁM a ÚCTA K VÁM.
AŤ SE DAŘÍ KRÁSNOOČKU!
PS: přehled účasti pohraničníků sloužících na CHS - Ladislav Zvolánek, Jarda Horák, Josef Prášil, Ilja Uvízl, Josef Lucák, Pavel Šrytr, .......
CELÝ FOTOSOUBOR ZDE
Text: Jarda Horák
Foto: Josef a Jaroslava Prášilovi, Michela Šultová a Jarda Horák