Klub českého pohraničí uctil padlé vězně v pochodu smrti na Pístově a rudoarmějce Pavla Nazarova v Trstěnicích

29.04.2015 21:27

        

Neděle 26. dubna 2015 nevypadala po ránu příliš slunečně, spíše naopak. To však neodradilo mnohé z nás z Klubu českého pohraničí k účasti na pietním aktu u památníku v Pístově nad Mariánskými Lázněmi.

Koncem 2. světové války opouštělo fašistické koncentráky řada tzv. pochodů smrti. Jeden z nich vyšel z koncentračních táborů Zwickau a Legenfeldu 13. dubna 1945 a bylo na něj vyhnáno 1450 mužů a 150 žen, jejichž řady během pochodu rychle řídly.

Tato kolona zbídačelých vězňů byla 21. dubna na silnici mezi Martinovem a Holubínem napadena střelbou z amerického letadla. Okamžitě zemřelo 16 vězňů a doprovod pochodu všechny raněné namísto ošetření postřílel. Obyvatelé německé národnosti z Pístova odvezli večer raněné, které zahrabali do jámy v lese přibližně 100 m od místního hřbitova. Místo hromadného hrobu neoznačili.

Exhumace hrobu na jaře 1946 odhalila 66 obětí z Polska, Sovětského svazu, Itálie, Belgie, Německa, Jugoslávie, Maďarska, ČSR. Pozůstatky byly uloženy do rakví a pochovány na hřbitově. V roce 1950 přibyly těla dvojice anglických letců, kteří byli zastřeleni u Dolního Kramolína Němci při nouzovém seskoku z hořícího letadla.

Památník Pístov z roku 1965 ve tvaru jehlanové mohyly, na jehož vybudování se vydatnou měrou podíleli pohraničníci 12. bPS, je z hrubě tesaných kamenů a doplňuje ho na špici železná trnová koruna. Na podstavci jsou obrázky ryté do skla a nápis. Okolí je parkově upraveno s cestami mezi záhony růží obklopenými jehličnany.

Pietního aktu s mezinárodní účastí jak ruského atašé Nikity Sergejeviče Barsukova, tak i člena německého levicového hnutí byli dále přítomni poslanec Parlamentu ČR Jaroslav Borka, senátor Miroslav Nenutil, mnoho hostů z Německa, přímý účastník pražského povstání a pamětník, zástupci správ okolních měst a obcí, bývalí pohraničníci a další.

Smutným faktem byla tendence zkreslovat některé historické skutečnosti i nevhodné vychvalování současné české "svobody a demokracie" se projevila především ve vystoupení mladého a historicky nevzdělaného starosty z Mar. Lázní. Naopak objektivní hodnocení a vzpomínkové vystoupení přednesl německý řečník.

Mnohem srdečnější a objektivnější klima naplňovalo následné uctění památky padlého rudoarmějce Pavla Nazarova na hřbitově v Trstěnicích, kam se přesunula část členů KČP z Plané, Mariánských Lázní a Chebu, dále ruský atašé Nikita Sergejevič Barsukov, poslanec Jaroslav Borka, starostka Trstěnic Helena Repíková.

Všichni přítomní projevili úctu nejen k Pavlu Nazarovi, ale Nikita připomněl ve svém krátkém vystoupení 140 tisíc padlých rudoarmějců při osvobozování Československa a celkově téměř 28 milionů padlých občanů SSSR ve 2. světové válce. Při této vzpomínkové akci jasně vyznělo, že další světové válce už nesmí lidstvo dopustit.

FOTOSOUBOR ZDE


 

Text a foto: Jarda Horák