Pohraničníci za suverenitu naší země

 

Bývalí ochránci čsl. státních hranic u našich občanů bodují...

15.07.2011 10:41

   Asi jste již zaregistrovali jeden z mnoha dalších počinů bývalých pohraničníků - účast při slavnostním odhalení památníku ochráncům státní československé hranice od roku 1918 do r. 1992.

 U příležitosti 60. výročí přijetí Zákona o ochraně státních hranic byla dále s velkým ohlasem 150 účastníků uskutečněna 11.7.2011 v kině v Plané u M.L. po úvodním vystoupení Stanislava Kvasničky (bývalý pohraničník a plánský zastupitel a organizátor akce) beseda s Jardou Horákem (také bývalý pohraničník a současný předseda občanského sdružení HOP - Hnutí za obnovu pohraničí) za účasti spoluorganizátora Honzy Teplíka (plánský zastupitel za Suverenitu a koordinátor Plzeňska) a dále Jirky Chmelarčíka (bývalý pohraničník a koordinátor Karlovarska) před promítnutím filmu Černý vlk. Jarda Horák se osobně zúčastnil natáčení tohoto filmu v r. 1971 jako péesáček - svobodník - psovod Černého vlka a jeho feny Lízy a štěňat. Na nezapomenutelné zážitky po boku Radovana Lukavského, Franty Peterky, Petra Haničince, Jirky Holého, Rudy Jelínka a dalších herců vzpoměl nejen jako bývalý pohraničník, ale i jako zástupce občanů z o.s. HOP.
 
 S neutuchajícím nadšením však po těchto přátelských setkáních a slavnostních akcích k uctění památek všech ochránců hranic se rozhodli bývalí pohraničníci sloužící kdysi hlavně u chebského pohraničního svazku, kteří v současnosti hrají rekreačně i reprezentativně (za sebe a za PS) fotbal jako senioři, že budou se stejnou úctou se svým fotbalovým týmem reprezentovat.
  
Je skutečností, že hlavním iniciátorem tohoto rozhodnutí je bývalý místopředseda  okresní organizace SBB z Jablonce nad Nisou (býválý péesák a Jardův i Jirkův kamarád Miroslav Pačes), který zároveň vyjádřil přesvědčení, že členové tohoto týmu se postupně stanou i aktivními členy Suverenity. Jejich časté sportovně-společenské akce po celé ČR i mimo ni (20.-21.8.2011 budou reprezentovat v polském městě Borne Sulinowo na fotbalovém soustředění s dalšími mužstvy z Polska a Slovenska) budou velmi dobrou příležitostí jak šířit dobré jméno pohraničníků a SUVERENITY SBB. My z Chebska, Karlovarska i Tachovska je nejen podporujeme, ale spolupracujeme s nimi při zabezpečování dalších sportovních a společenských akcích s jejich účastí. Jisté je, že bývalí ochránci hranic dnes chtějí nadále chránit suverenitu naší země a svobodu i ekonomickou nezávislost jeho lidu a nechovat se jako současná vládnoucí garnitura. Chtějí tedy to, co chce prioritně SUVERENITA SBB.
 Společně více dokážeme....
 
Text: Jarda Horák
Foto: Jarda Horák, Jan Teplík, Miroslav Pačes